Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový kříž na Pikovické jehle

28. 10. 2007

Píkovická jehla si to zaslouží - 28.10.2007

Na významné státní výročí - Den vzniku samostatného československého státu jsme umístili na vrcholu Jehly důstojný monument dějin tohoto skalního útvaru, který určitě neunikne pozornosti horolezců, ale ani turistů, kteří zde začínají nebo končí pochod na Posázavské stezce na protějším břehu Sázavy.

Ať žije

Jedná se o profesionálně vyrobený a důkladně usazený dřevěný kříž na vrcholu Píkovické jehly. Do otvoru v nosníku ještě přibude borhák na zajištění se.

detail uložení kříže

Vynaložené úsilí zůčastněných - Křižáka, Pexesa, Piňdi a Venci v podobě výroby kříže, odvrtání a odsekání skály, zabetonování nosníku a stopoření díla se podařilo.

Pexeso s Křižákem

Díky všem, kteří se na tom podíleli!

Pomohlo k tomu i předem avizované pěkné podzimní počasí a tak největší dřinou byla doprava benzínové centrály v krosně (přes 20kg) pod skálu. Dokonce se ještě stihl zavrtat a zalepit nový borhák pod vrcholem pro slanění východní stěny. Na celém přejištění oblasti se bude pokračovat v příštím roce.

Obrazek

Také musím poukázat na článek o databazi Skalní oblasti ČR v nové Montaně, kde Petr Jandík dává Píkovickou jehlu příkladem.

Nový kříž s pozadím

Po týdnu byla provedena kolaudace kříže a nového borháku (vše bez závad) na vrcholu Jehly a výtvor zdokumentován.

 

                                                                správce Píkovické jehly Venca

 

Náhledy fotografií ze složky Nový kříž na Jehle

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kříž na Pikovické jehle

(Jirka "Lesní muž", 1. 2. 2011 11:23)

Ahoj pardálové,
kříž jste udělali pěknej. Asi před pěti lety jsme lezli na jehlu a pamatujeme si starý zabetonovaný kříž. Já jsem pomohl Tondovi znovuobnovit kříž na Vrkoči u Vaňova. Nyní se s křížem vleče správní řízení o odstranění, jak jste četli na EC. Díky za podporu.
Horám zdar
Jirka